İletişim Fakültesi Dekanları Munzur Üniversitesi’nde Buluştu

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin İletişim Fakültesi dekanları, Munzur Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 31. İletişim Fakültesi Dekanlar Konseyi (İLDEK) Toplantısı’nda bir araya geldi.

Munzur Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Kenan PEKER ve İLDEK Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Asaf VAROL’un öncülüğü ve İletişim Fakültesi Dekan ve personellerinin katkılarıyla düzenlenen toplantı, Munzur Üniversitesi Kongre Merkezinde 19-21 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirildi. YÖKAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Ümit KOCABIÇAK, Maltepe Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Edibe SÖZEN, RTÜK Başkan Vekili Sayın Orhan KARADAŞ ile RTÜK Üyesi Sayın Nurullah ÖZTÜRK, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Türkiye Marka Ofisi Koordinatörü Sayın Nur ÖZKAN ERBAY, İLDEK Yürütme Kurulu Üyesi Dekanları, Sayın Dr. Öğr. Üyesi Esra PEKER hanımefendi ve birçok akademisyenin konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, İletişim Fakültelerinin sorunlarını tartışılarak çözüm önerilerinde bulunuldu.

19 Ekim 2023 Perşembe, saat 11:15’te RATEM tarafından düzenlenen ‘Aklıma Bir Fikir Geldi Ödüllü Eserler Sergisi’ ile başlayan toplantıya, Endonezya’da bulunması nedeniyle video konferans yöntemiyle katılan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Kenan PEKER, iletişimin önemini vurgulayan açılış konuşmalarını yaptı. İLDEK Yürütme Kurulu Daimi Üyesi Sayın Prof. Dr. Asaf VAROL, RATEM Başkanı Sayın Aydın ŞERBETÇİOĞLU, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Erzincan Bölge Müdürü Sayın Metehan AKKAYA, Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Taner ŞENGÜN ve Tunceli Valisi Sayın Bülent TEKBIYIKOĞLU’nu temsilen Vali Yardımcımız Sayın Okan YENİDÜNYA konuşmalar gerçekleştirdi.

Toplantıda yer alan Radyo Televizyon Yayıncılığı ve Telif Hukuku başlıklı, RATEM temsilcisi Sayın Yusuf GÜRSOY’un yönettiği panelde Munzur Üniversitesi İletişim Fakültesi Sayın Dr. Öğr. Üyesi Kemal DENİZ, RATEM Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Zafer BEYAZ, TV100 Televizyon Programcısı Sayın Kübra PAR, Kültür ve Turizm Bakanlığı Uzmanı Sayın Serpil YILDIRIM ve Yargıtay 7. Ceza Dairesi Üyesi Sayın Erdoğan İSHAKOĞLU söz aldı.

Misafir İletişim Fakültesi Dekanların katılımıyla gerçekleşen kısa şehir turu ardından, il protokolü üyeleri, Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Taner ŞENGÜN, üniversitemizin Dekan ve öğretim üyelerinin de hazır bulunduğu, Munzur suyu kıyısındaki bir restoranda misafirlerimiz için RATEM sponsorluğuyla organize edilen akşam yemeğiyle birinci gün programı tamamlandı.

Toplantının ikinci gününde (20 Ekim 2023), konuk Dekan eşleri Ovacık gezisine katılırken, Munzur Üniversitesi Kongre Merkezinde Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Sayın Prof. Dr. Ümit KOCABIÇAK Üniversite programlarının akreditasyonu sürecinde bilinmesi gereken önemli hususlara değindiği sunumunu gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Türkiye Marka Ofisi Koordinatörü Sayın Nur ÖZKAN ERBAY ise üniversitelerin kurumsallaşarak markalaşmasının uluslararası alanda hem üniversite eğitimindeki kalitenin artmasına hem de öğrencilerin dünyadaki akranlarıyla daha yakından entegrasyonuna sağlayacağı katkının önemini vurguladı.

Toplantı, yeni İLDEK Yürütme Kurulu Üyelerinin seçimi ve sonraki toplantının yapılacağı İletişim Fakültesine karar verilmesiyle devam etti. 32. İLDEK Toplantısının Sayın Prof. Dr. Emre TANDIRLI’nın Dekanlığını sürdürdüğü Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İletişim Fakültesinde gerçekleştirilmesi kararı alındı.

İLAD Başkanı Sayın Prof. Dr. Aysel AZİZ ve İLAD Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Nalan BÜKER’in katılımıyla İLAD-İLDEK Ajansının İletişim Fakültelerinin Akreditasyonu ile ilgili ‘Kurum Bilgilendirme Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Bu çalıştayda İletişim Fakültelerinin eğitim programlarının akreditasyonu konusunda bilgilendirmeler yapıldı.

21 Ekim 2023 Cumartesi günü konuk İletişim Fakültesi Dekanları ve Öğretim Üyelerinin Pertek Belediyesi’nin tertiplediği tekne turu etkinliğine katılımından sonra toplantı programı sona erdi ve misafirlerimiz uğurlandı.