Cumhuriyetimizin 100. Yılı Etkinlikleri Kapsamında “Cumhuriyetin 100. Yılında Tunceli ve Sevginin Yüzyılı Paneli” Düzenlendi

Cumhuriyetimizin 100. yılı etkinlikleri kapsamında 26 Ekim 2023 tarihinde 13.30’da Munzur Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi’nde, “Cumhuriyetin 100. Yılında Tunceli ve Sevginin Yüzyılı Paneli” düzenlendi.

Panel, Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Peker, il protokolü üyeleri, rektör yardımcıları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, üniversitemizin akademik ve idari personeli, öğrencilerimiz ve yerel halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Panelin açılış konuşmasında Rektörümüz Prof. Dr. Kenan Peker, Cumhuriyetin, milletimizin; birlik, beraberlik ve bağımsızlığının en açık ifadesi olduğuna vurgu yaptı. Demokrasi ve bağımsızlığın teminatı olan Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşmasının önemine ve kazanımlarına dikkat çekti. Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu yapmış olduğu konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadeledeki kararlılığına vurgu yaparak, kurucu mecliste görev yapan Diyap Ağa ve diğer önemli isimleri rahmetle yad etti.

Dr. Öğr. Üyesi Salih Başkutlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Prof. Dr. Murat Cem Demir, Doç. Dr. Ersoy Zengin, Doç. Dr. İbrahim Tosun ve Doç. Dr. Şahin Yedek konuşmacı olarak yer aldı. Panelde, Cumhuriyetin ilan edilmesinden günümüze kadar Tunceli’de siyasi, sosyal ve kültürel gelişmeler ele alındı.

Panel konuşmalarının ardından Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinden oluşan müzik korosu Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi.