Munzur Üniversitesi Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü Ölümünün 85. Yıl Dönümünde Saygı ve Minnetle Andı

Munzur Üniversitesi’nde yapılan 10. Kasım Mustafa Kemal Atatürk'ü Anma programına Rektör Prof. Dr. Kenan Peker, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Nuh Köroğlu, İl Emniyet Müdürü Hakan Duman, Kamu Kurumlarının Yöneticileri, Munzur Üniversitesi akademisyenleri, çalışanları ve öğrencileri katıldı.

Munzur Üniversitesi’nin Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 85. yıldönümü için hazırladığı program saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Ardından Rektör Prof. Dr. Kenan Peker bir konuşma yaptı. Konuşmasında vatan borcu ödenmez, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e olan borcumuz ise hiçbir zaman bitmez. Atamızı rahmet, saygı ve minnetle anıyoruz. Atatürk'ün 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' şiarının önemine binayen bugün Dünya’da savaşları diplomasi ile önleyen ülke olduğumuzu belirtti. Cumhuriyetin kadınlara verdiği değerin Munzur Üniversitesi’ndeki kadın yönetici sayısıyla görünür olduğunu vurgulayan Dr. Peker, Munzur Üniversitesi’nin tüm akademik kadrosuyla evrensel düzeydeki bilimsel çalışmalarıyla yeni nesiller yetiştirmenin en önemli görevlerinden biri olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmasının ardından Munzur Üniversitesi tarafından hazırlanan panelde Mustafa Kemal Atatürk, farklı konu başlıkları ile anlatıldı. Panel yöneticisi Dr. Öğr. Üyesi Salih Başkutlu 'Misak-ı Milli ve Mustafa Kemal' anlatırken, Doç. Dr. Ela Özkan 'Atatürk'ün Türk kadınına kazandırdığı değerleri' ve Dr. Öğretim Üyesi Harun Korunur ise 'Mustafa Kemal'in bilime bakışını' dile getirdi. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden öğrencilerin şiirler okumaları ve Neyzen Dr. Öğretim Üyesi Ruhat Alp Ney dinletisi sunuldu. 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 85. yıldönümü Anma programı konuklara belgelerin takdimi ile sona erdi.