Munzur Üniversitesi’nde Kariyer Fuarı yapıldı Uzmanlardan öğrencilere öneriler: Meslek iyi bir altın bileziktir, hayallerinizin peşinden giderken ülkeniz içinde fedakârlık yapın

Munzur Üniversitesi: Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği ve tarafından finanse edilen 4. Kariyer Fuarı Munzur Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Munzur Üniversitesi ve Fırat Kalkınma Ajansı işbirliğinde düzenlenen Kariyer Fuarı Munzur Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bu fuarlar kadın ve genç istihdamının desteklenmesi amacıyla ‘TRB1 bölgesindeki dezavantajlı kişilerin iş gücü piyasasına sürdürülebilir entegrasyonu operasyonu’’ başlığı altında yürütülmektedir.

Kariyer fuarının açılış konuşmasını yapan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, TRB1 bölgesine giren Tunceli, Elazığ, Bingöl ve Malatya’da sürdürebilir iş gücü piyasası için istihdama yönelik 13 mesleki kurslar ve bilişim alanında üniversiteler ile ortak eğitimler düzenlediklerini belirtti. Munzur Üniversite’siyle ortak düzenledikleri bu Kariyer fuarında 850 kişinin bu fuara kayıt yaptığını ve böylelikle firma ve öğrencileri buluşturmaktan memnuniyet duyduğunu ve Rektör Prof. Dr. Kenan PEKER ve Munzur Üniversitesi çalışanlarına teşekkür etti. Akabinde kürsüye davet edilen Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Çoşkun fuarın önemine vurgularken, öğrencilere sevdikleri mesleklere yönelmelerini ve becerilerini bu alanlarda geliştirmelerini önerdi. Ardından Rektörümüz Prof. Dr. Kenan PEKER kürsüde yaptığı konuşmada konuk ve öğrencilere şöyle hitap etti:

‘’İnsanın hayattan beklentisi nedir? Yaşamak için kazanmak, yaşamı sürdürebilir kılmak ve faydalı olmaktır. Önemli olan kendine, yörene, ülkene ve insanlığa faydalı olmaktır. Nasıl mı? Yönetmekle. Kendini ilişkilerini ve çevreni yönetmekle. Bunu ancak seçim yaparak ilerlemek mümkündür. Maalesef önümüze çoğu zaman tercihler itiliyor ve seçim yapmamız mümkün olmuyor. Üniversite mezunları için kariyer denildiğinde akıllara mezuniyet sonrası başlayan kamu, akademi, kobi, girişimci, lider, genç akademi gibi alternatifler geliyor. Munzur Üniversitesi akademiyi seçerek ihtisaslaşma ağırlık vermektedir. İster özel, ister üniversite, ister KOBİ olsun AR-GE profesyonelleri yetiştirmek için üniversitemizde özel okul kuruyoruz. Böylece Munzur Bilim Çınarını dikip bilim yolunu okul öncesinden profesörlüğe gidilecek şekilde bu kampüste tasarlıyoruz. Bunu sürdürülebilir yenilikçi girişimciliğin ekosistemi olan Tunceli’de inşa ediyoruz’’.

Akabinde kürsüye davet edilen Tunceli Valisi Bülent TEKBIYIKOĞLU ülkelerin ve toplumların kendine özgü bir gelecek planlamaları olduğunu ve bunun içerisinde demografinin önemli bir rolünün olduğunu ve 84 milyonlu Türkiye Cumhuriyeti’nde iş piyasasının arzına göre planlamaların gerekliliğine vurgu yaptı. Bu dönemde mesleklerinde değişime uğradığını ifade eden Tunceli Valisi gençlerin, öğrencilerin bu fırsatları takip etmeleri gerektiğini ifade etti. Hayallerden vazgeçilmemesi, hırslı olma yerine toplum için fedakârlık yapmanın önemine değinen Tunceli Valisi Bülent TEKBIYIKOĞLU ayrıca gerçek olmayan internet - sanal dünyasıyla ile ilgili de öğrencileri uyardı. Son konuşmacı olarak kürsüye davet edilen Pirim Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Tuncelili işadamı Ali BÜYÜKDAĞ kendi hayatındaki deneyimlerini anlatarak başladı. Ticarete küçük bir çocuk olarak Tunceli merkezde su satarak başladığını ve imkânsızlıklardan dolayı üniversite okuyamadığını üzülerek belirtirken, 12 yaşında gittiği İstanbul’da kurduğu hayallerini buna rağmen gerçekleştirdiğini, bugün holdingleşen şirketlerinde bin kişi çalıştığını ifade etti. Mesleğin iyi bir altın bilezik olduğunu öğrencilere tembihleyen iş adamı Ali BÜYÜKDAĞ ülkemize karşı olan sorumluluklardan dolayı çalışmak, itibar ve verilen sözlerin tutulmasının önemine de vurgu yaptı.

Ardından hazırlanan ve moderatörlüğünü Munzur Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gül GÜN’ün yaptığı panele geçildi. Panelde konuşmacı olarak; Munzur Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Arzu KARACA, Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Mustafa ULAŞ, Seza Çimento Genel Müdürü Birol KIRAÇ, ETİ Krom İnsan Kaynakları Yöneticisi Neslihan DURAK KOÇ ve Tech Career/kariyer .net Topluluk lideri Muhammed Enes EVKURAN katıldılar. Konuşmacılar öğrencilere özellikle staj ve iş başvuruları konusunda önerilerde bulundular. Kariyer Fuarı programı öğleden sonra salon etkinlikleriyle devam etti. Prof. Dr. Murat KARABATAK ve Doç.Dr. Mustafa ULAŞ ile ‘’CODE-23 yazılım atölyesi’’ gerçekleştirildi. Muhammed Enes EVKURAN ve Ozan Cem DEDEOĞLU ise Tech Career/kariyer.net; Üniversite toplulukları ile ‘’Yazılım alanında temel algoritmik sorular içeren Kahoot konuları’’ başlıklı sunum yaptılar. Akabinde yapılan çekiliş etkinliğinde dereceye giren Munzur Üniversitesi öğrencileri Mervegül Gül, Barış Akyıldız ve Muhammed Baran Akdeniz’e çeşitli ödüller verildi. Munzur Üniversite’sinde yapılan bu Kariyer fuarında; İŞKUR İş ve Meslek Danışmanları açmış oldukları stantlarında öğrencilere iş arama becerileri ve iş kulübü faaliyetleri hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.