Munzur Üniversitesi Aşık VEYSEL’i Ölümünün 50. Yılında Deyiş ve Türküleriyle andı. Munzur’dan geçen Aşık VEYSEL; ‘’Benim Sadık Yarim Kara Topraktır’’ dedi

Munzur Üniversitesi: Aşık Veysel ölümünün 50. yılında Munzur Üniversitesi Kongre Kültür Merkezinde 8. Ocak günü anıldı. Munzur Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü tarafından hazırlanan ve icra edilen Anma Konserine Munzur Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. Kenan PEKER, eşi Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Esra PEKER, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Nuran CIKCIKOĞLU YILDIRIM, Prof. Dr. Mustafa Taner ŞENGÜN, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslışah AÇIKSES, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Erdal AÇIKSES katıldı. Ayrıca Munzur Üniversite’sinin akademisyenleri, kurum amirleri, öğrenci ve vatandaşlar da Anma konserine yoğun katılım sağladılar.

Aşık VEYSEL’i Anma programı Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Akabinde Munzur Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik bölümünün Öğretim Görevlisi Tugay AKSOY’un Aşık VEYSEL ŞATIROĞLU’üzerine hazırladığı kısa filmi gösterildi. Akabinde Aşık VEYSEL’in Anma Konserinin Müzik bölümün hoca ve öğrencilerinden oluşan 64 kişilik konser ekibi sahnede yerini aldı. Koro şefliğini Tugay AKSOY’un yönettiği konserde; Bağlama’da Öğretim Görevlisi Aziz ERDOĞAN, Araştırma Görevlileri Hüseyin KARA, Erkan MENGÜÇ, Kaval’da Öğretim Görevlisi, Adem GÜLER, Kabak Kemane’de Öğretim Görevlisi Semih SEZER, Lavta’da Öğretim Görevlisi Yüksel TUNÇ, Perküsiyon’da Öğretmen Eren Can DOĞAN, Bendir’de Selman KILIÇ, Klavye Alt Yapı’da Mazlum ÇİÇEK sahnede sanatlarını icra ettiler. Aşık VEYSEL’in Anma konseri ‘’Uzun ince bir yoldayım’’ türküsü ile başlayıp ardından ‘’Dost dost diye nicesine sarıldım’’ ile devam eden on üç türküsü seslendirildi. Son bölümde ise Aşık VEYSEL’e ithaf edilen deyişler olan ‘’Pirlere niyaz ederiz’’, ‘’Muhabbet bağında bir gül açıldı’’ ve son olarak da ‘’Seherde bir bağa girdik’’ deyişleriyle ile program son buldu. İki saate yakın süren Munzur Üniversite’sindeki ölümünün 50. yılında Anma konseri Aşık VEYSEL’e ait türkü ve deyişler icra edildi. Konserin sonunda Munzur Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Taner ŞENGÜN tarafından Müzik korosu şefi olan Tugay AKSOY’a plaket ve koroda sanatlarını icra eden hocalara teşekkür belgesi takdim edildi. Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslışah AÇIKSES tarafından ise korodaki öğrencilere teşekkür belgesi verildi.

Konser videosunu izlemek için tıklayınız.

Koro Şefi Turgay AKSOY'un Kaleminden...