Üniversitemizde “İklim Değişikliği Tehdidindeki Biyoçeşitlilik ve Sürdürülebilirlik Riski Çalıştayı” Düzenlendi

Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Fırat Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesi’nin destekleriyle Üniversitemiz ev sahipliğinde, “İklim Değişikliği Tehdidindeki Biyoçeşitlilik ve Sürdürülebilirlik Riski Çalıştayı” düzenlendi. Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen çalıştay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, açış konuşmalarıyla başladı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kenan Peker çalıştaya destek veren Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Fırat Üniversitesinin varlığıyla güç bulduklarını dile getirerek, “İş birliğiyle, güç birliğiyle çok güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Öğrencilerimizin hareketliliği, proje bazlı çalışmalarımız, umut ediyorum ki hayallerimizi gerçekleştirmede çok kısa sürede hedefe ulaşmamızı sağlayacaktır” diye konuştu. Munzur Üniversitesi olarak, YÖK’ün kendileri için belirlemiş olduğu Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ile ihtisaslaşıp, mükemmeliyet merkezi olmayı hayal ettiklerine dikkat çeken Peker, şöyle devam etti: “Çalıştayın konusuna ’İklim Değişikliği Tehdidindeki Biyoçeşitlilik ve Sürdürülebilirlik Riski’ dedik. Çünkü bu küresel bir sorun. Bu küresel sorunu ele aldığımızda bu bölge özellikle de Munzur, Tunceli çok büyük bir potansiyele sahip. Eğer dünyanın sürdürülebilirlik riski çalışılacaksa onun merkez üssü Tunceli’dir, Munzur’dur. Diyeceksiniz ki biyoçeşitlilik bu kadar önemli midir? Her şeyde çeşitlilik zenginliktir. Önemli olan o optimizasyonu sağlayabilmektir.”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Tunceli’de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Tunceli’nin, nüfus olarak küçük olsa da Türkiye’nin önemli illerinden biri olduğunu aktaran Ünüvar, “Devletimizin ‘her ilimizde bir üniversite’ politikası çerçevesinde kurduğu önemli bir üniversitedeyiz” dedi. Ünüvar, Ankara Üniversitesinin Anadolu’nun farklı yörelerinde konuşlanmış ve büyük bir çaba içerisinde eğitim, araştırma, topluma katkı, uluslararasılaşma faaliyeti içerisinde olan üniversitelerle omuz omuza iş birliğine gitmeyi kendisi için görev bildiğini kaydetti.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız ise, Tunceli’nin hem maddi hem manevi zenginlikler bakımından Türkiye’nin nadide şehirlerinden biri olduğuna işaret etti. Her üniversitenin bir özgül ağırlığı, her üniversitenin güçlü yönleri bulunduğuna dikkat çeken Yıldız, “Munzur Üniversitesinin de bölgesinde, ülkemizde bir özgül ağırlığı ve güçlü yönleri var. Biz de Munzur Üniversitemizin güçlü yönlerinden istifade etmek, Gazi Üniversitesinin güçlü yönlerinde de Munzur Üniversitemizi istifade ettirmek, karşılıklı bir etkileşim için buradayız. Bu bir başlangıç, inşallah bundan sonraki süreç içerisinde Gazi Üniversitesini, Ankara Üniversitesini kardeş Munzur Üniversitesinde daha çok göreceksiniz” değerlendirmesinde bulundu.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş da Munzur Üniversitesinde, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini Fırat Üniversitesinde tamamlamış ve halihazırda Fırat Üniversitesi ile ortak çalışan çok sayıda akademisyen bulunduğu bilgisini verdi. O yüzden Munzur Üniversitesini kardeş üniversite olarak gördüklerini dile getiren Göktaş, “Ankara Üniversitesi de Gazi Üniversitesi de Fırat Üniversitesi de bir araştırma üniversitesi. Biz üniversite olarak özellikle mühendislik, sağlık, temel bilimler alanında çok yetkin bir üniversiteyiz. Bu alanlarla ilgili çok gelişmiş laboratuvarlarımız var. Biz halihazırda merkez araştırma laboratuvarını inşa ediyoruz. Yine bizim devam eden bir yazılım ve ar-ge merkezi laboratuvarımız var. Onun da binası bitmek üzere. O da bir örnek olacak. İnşallah o konuda da biz Munzur Üniversitemiz ile iş birliği yapmak isteriz” dedi.

Açış konuşmalarının ardından bilimsel sunumlara geçildi. Üniversitemiz Pertek Sakine Genç Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Çakılcıoğlu moderatörlüğünde, Üniversitemiz Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Ebru Yüce Babacan, Doç. Dr. Mehmet Yavuz Paksoy ve Dr. Öğretim Üyesi Ceren Erüst Ünal; Ankara Üniversitesinden Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar, Diş Hekimliği Fakültesi ve Araştırma Dekanı Prof. Dr. Kaan Orhan sunumlarını gerçekleştirdi.

Program sonunda müzik dinletisi sunuldu, anı fotoğrafı çektirildi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kenan Peker’i makamında ziyaret eden heyet daha sonra Tunceli ve Elazığ’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Heyet, Elazığ’daki temasları sırasında, Şehit Polis Fethi Sekin’in kabrini de ziyaret etti.