Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek Tunceli’deki Alevi Ocak Mensupları İle Buluştu

           Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, 24 Mart Perşembe günü Tunceli Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde Alevi inanç önderleriyle sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Kahvaltı öncesi konuşma yapan Rektör İpek, Tunceli bölgesinin son derece önemli bir kültürel ve tarihsel geçmişe sahip olduğunu belirterek Tunceli tarihinin en önemli düşün-inanç unsurlarının başında Alevi inancının geldiğini dile getirdi. Sayın İpek, Tunceli bölgesinde Alevi inanç-dede ocaklarının en önemli temsilcileri olan Sarı Saltık, Kureyşan, Baba Mansur, Derviş Cemal, Ağuçan, Ali Abbas-Celal Abbas, Seyyid Seyfettin, Şıh Çoban ve Pir Sultan ocaklarının tarihi merkezlerinin bulunduğunu aktardı. Rektör İpek, bu ocakların sadece Tunceli’de değil Elazığ, Erzincan, Malatya, Adıyaman, Erzurum, Bingöl, Muş, Kayseri, Gaziantep, Kars, Ardahan, Çorum, Yozgat, Adana, Sivas, Tokat ve Amasya gibi illerde de mensuplarının yaşadığını ifade etti.

Rektör İpek, Tunceli ilinin sahip olduğu bu tarihsel-inançsal zenginlikten yola çıkarak Tunceli Üniversitesi bünyesinde Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Enstitüsü kurulmasını planladıklarını aktardı. Kurulacak enstitü bünyesinde farklı anabilim dalları oluşturulacağını ve bu bağlamda Alevilik inancı ile ilgili sosyoloji, tarih, müzik, edebiyat ve antropoloji gibi bilim disiplinleri açısından akademik içerikli çalışmaların yapılabileceğini belirtti. Enstitü bünyesinde oluşturulacak yüksek lisans ve doktora programları ile Alevilik üzerine uzmanlaşmış yetkin bilim insanlarının da yetiştirileceğini söyledi.

Rektör İpek özellikle Alevi inanç-dede ocakları üzerine detaylı araştırmalara ihtiyaç olduğunu bu alanda yapılacak çalışmalara ocaklı dedelerin de dahil edilerek oluşacak bilimsel tespitlerin daha da nesnel hale geleceğini ifade etti. Rektör İpek bu tarihsel, inançsal ve bilimsel tespitler bağlamında Tunceli Üniversitesi bünyesinde Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Enstitüsü kurulmasını içeren başvuru metninin önümüzdeki günlerde YÖK’e iletileceğini belirtti.

Toplantıya Tunceli’deki farklı ocaklardan teşrif eden ocaklı dedeler de Alevilik ile ilgili bir enstitünün Tunceli Üniversitesi bünyesinde kurulmasının son derece önem taşıdığını ifade ederek enstitünün kurulmasını desteklediklerini belirtti.