Üniversitemiz Öğrencileri Ürettikleri Elektrikli Aracın Tanıtımını Yaptı

Üniversitemiz Tekno Endüstriyel Takımı tarafından üretilen elektrikli otomobil Munzur'un tanıtımı yapıldı. Tunceli İl Emniyet Müdürü Sn. Doğu Ateş, Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek ve Üniversitemiz personelinin katılımı ile gerçekleşen tanıtımda Tekno Endüstriyel Takımı Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Bilgin Zengin tarafından aracın yapılış süreci ve özellikleri ile ilgili bilgi verdi: "27 Ağustos 2017 tarihinde TUBİTAK tarafından düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları'na katılmak için Kocaeli'nin Körfez ilçesine yola çıkacak Munzur, yaklaşık 1 yıllık bir araştırmadan ve 4 aylık bir laboratuar çalışması sonunda üretilmiştir. Aracımızda üniversitemizin renkleri olan Turkuaz, Altın ve Beyaz renkler kullanılmıştır. Aracımız 280 cm uzunluğunda, 146 cm genişliğinde ve 137 cm yüksekliğinde olup iki kişiliktir. Aracımızın kaportası kompozit malzemeden yapılmıştır. Aracın motoru 1 kW gücünde olup nominal akım değeri 17 Amper’ dir. Bataryamız 3182 Watt kapasiteli olup, yaklaşık 3 ila 4 saat arasında dolmaktadır. Tek şarj ile 130 km yol alan aracımız, 130 km'de ortalama 1.43 TL enerji harcamaktadır. Aracımızın Toplam ağırlığı yaklaşık 290 kg' dır."

Yarışlara katılmaktaki temel amacı; alternatif enerjili araçlar geliştirerek hem ülkemizde hem de şehrimizde yenilenebilir enerji kaynakları konusunda bir farkındalık yaratmak olarak açıklayan Yrd. Doç. Dr. Bilgin Zengin, sözlerini aracın üretiminde emeği geçen kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür ederek bitirdi.

Konuşmanın ardından Rektörümüz Prof. Dr. Ubeyde İpek ile İl Emniyet Müdürümüz Sn. Doğu Ateş tarafından aracın test sürüşü gerçekleştirildi.